Wykonawcy

Bogdan Balcerzak, laureat ubiegłorocznego Szanta Claus Festiwal

Bogdan jest zafascynowany muzyką morza od wielu lat. W dodatku mieszka nad morzem i jako nauczyciel pracuje z młodzieżą, która swoją przyszłość chce związać z morzem. Znany jako niestrudzony lider zespołu Niezbędny Balast, działającego przy Zespole Szkół Morskich w Darłowie, jednocześnie prowadzi solową działalność artystyczną. Właśnie jako solista zwyciężył w konkursie ubiegłorocznego, pandemicznego festiwalu Szanta Claus na Cumach.

Grzegorz Gooroo Tyszkiewicz

Jedna z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sceny szantowej, z którą związany jest od pierwszej połowy lat 80 ubiegłego wieku. Był członkiem m.in. zespołów Krewni i Znajomi Królika, Packet, Smugglers, aż nadszedł czas kariery solowej i prowadzenia różnych projektów autorskich – w charakterze lidera własnego zespołu.

Swoje bogate doświadczenia życiowe i wodniackie (jest również pasjonatem nurkowania) prezentuje w autorskich piosenkach, cenione są również jego autorskie, wyjątkowe interpretacje utworów tradycyjnych.

Atlantyda

Atlantyda to zespół złożony z muzyków z różnych stron Polski: Trójmiasta, Warszawy i Sanoka. Grupa powstała na przełomie 1994 i 1995 roku, ale część muzyków współtworzyła już wcześniej znane grupy sceny „szantowej”.

Koncert Atlantydy to mieszanka starych i nowych utworów w akustycznym brzmieniu, zawierający w sobie elementy muzyki folkowej oraz bluegrasu, tematycznie związanej z morzem i żeglowaniem. Akustyczne instrumenty: kontrabas, skrzypce, akordeon guzikowy, banjo, gitara i głosy stanowią o ostatecznym brzmieniu zespołu.

Mohadick

Zespół Mohadick powstał wiosną 2006 r., w jego skład weszli doświadczeni muzycy związani wcześniej z wielkopolską sceną szantową i folkową (Sailor, Stare Tankowce, Triskel). W ciągu dwóch pierwszych lat intensywnej działalności grupa przebojem zdobyła sceny szantowych festiwali wygrywając większość dostępnych nagród. Ukoronowaniem tej passy była nagroda za Debiut Roku na międzynarodowym festiwalu Shanties w Krakowie.
W ciągu kolejnych lat działalność Mohadicka kilkakrotnie przegrywała z prozą życia, była zawieszana i wznawiana. W ubiegłym roku muzycy postanowili wskrzesić skład z okazji jubileuszu 15-lecia.

Brzmienie zespołu oparte jest na tradycyjnym, akustycznym instrumentarium (skrzypce, banjo, concertina) i repertuarze, w którym znajdziemy zarówno szantowe evergreeny jak i żywiołowe utwory autorskie, nawiązujące do folku irlandzkiego i bretońskiego oraz amerykańskiej muzyki bluegrass. Wielką siłą Mohadicka jest też współbrzmienie sześciu głosów, prezentowane w pełnej krasie w utworach a’cappella.

Skład: Dominik May – śpiew, Agnieszka Gładyszak-Knychała – skrzypce, śpiew, Adam Czech – gitara akustyczna, śpiew, Bartek Liczbański – banjo, śpiew, Jurek Richter – concertina, przeszkadzajki, śpiew, Waldemar Sadowski – gitara basowa, śpiew

Marta Śliwa

Pochodzi z Wielkopolski, od początku związana ze sceną żeglarską, choć nie tylko pieśni morza wykonuje. Gra, śpiewa, pisze teksty, koncertuje. To pierwsza w Polsce, prawdziwa żeglarska bardessa. Nie było dotąd takiej.

Piosenki Marty opowiadają głównie o tym, co sama przeżyła, o jej drodze do żeglowania, o samym żeglowaniu, o wędrówce nie tylko tej wodnej, ale także o poznawaniu świata na lądzie. Choć sama o sobie mówi, że nie jest „zwierzęciem scenicznym”, jednak czuje się, że scena to jej żywioł. Marta ma tę niesamowitą łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością, która powoduje, że widzowie poddają się jej urokowi, uczestniczą aktywnie w jej koncertach, chętnie śpiewają z nią jej piosenki, a na koniec nagradzają burzliwymi oklaskami.

*źródło folk24.pl

Jakub Paluszkiewicz

Lubię piosenki. Grać, śpiewać, a najbardziej pisać. Cieszę się, że Bozia dała mi umiejętność dzielenia się swoimi myślami również w ten sposób. I cieszę się, że są tacy, którzy lubią tego słuchać. Gram na scenach i na ulicy. Na śródlądziu, przy ognisku i na nadmorskim deptaku.

Kamil Badzioch

Laureat wielu konkursów piosenki żeglarskiej. Pochodzi z Sandomierza, gdzie współtworzył zespół grający polski folk wodny – Hambawenah. Wykonuje piosenki z szeroko rozumianego nurtu piosenki żeglarskiej, turystycznej, poezji śpiewanej.

Już w szkole średniej zaczął aktywnie koncertować i trwa to bez przerwy do dzisiaj. Domena jest granie na gitarze akustycznej. Przez te lata współpracował min z: Jerzym Mazzollem, Tomaszem Olszewskim, Piotrem Słupczyńskim, Zbigniewem Szukalskim, Honoratą Skarbek, Tymonem Tymańskim, i wielu wielu innych.

*źródło: www.infomusic.pl

Grupa Trzymająca Ster

Poznali się w zamierzchłej przeszłości lat dziewięćdziesiątych XX wieku w Klubie Żeglarskim Politechniki Poznańskiej. Połączyła ich pasja szeroko pojętego żeglowania i wspólnej zabawy. Z tej mieszaniny zajęć i zainteresowań narodziła się chęć wspólnego grania i śpiewania.

Grupa Trzymająca Ster powstała w kwietniu 2009. Szybko pojawiła się chęć pisania własnych utworów. Duże znaczenie miały namowy znajomych i dobry duch świętej pamięci Leszka Walkowiaka (Sailor), który zachęcał grupę do rozwoju. Okazało się też, że rodziny członków zespołu są w stanie zrozumieć tę pasję do muzyki i znieść zaniedbywanie obowiązków ojcowsko – macierzyńskich. Chwała im za to!

Grupa Trzymająca Ster gra własne piosenki. Muzyczne krajobrazy są czasem prawdziwe, przeżyte, niekiedy wymyślone albo… wyśnione. Ale zawsze są WŁASNE.

PoTrzecie

Po pierwsze, po drugie, PoTrzecie…
Piotr, Michał i Maciej, bo o nich mowa, pewnego jesiennego popołudnia 2003 roku, trochę przypadkiem, spotkali się w nieistniejącym już od wielu, wielu lat mosińskim pubie. Były gitary, djembe, śpiew, wspólny pomysł na kolejne spotkania i tak narodziła się Grupa Trzech, która przeobraziła się z czasem w PoTrzecie…, kontynuując muzyczną działalność Macieja z czasów studenckich.
Obecnie grupa PoTrzecie… działa prężnie, napina muskuły i cały czas ciężko pracuje nad debiutancką płytą.

PoTrzecie… wystąpi na XV Szanta Claus Festiwal podczas piątkowego koncertu.

Sprawdź informacje o biletach: